درباره جواد نکونام

جواد نکونام ۱۶مهر سال ۱۳۵۹ در شهر ری تهران متولد شد.

 

وی در تیم‌های پاس تهران، الوحده و الشارجه امارات، استقلال تهران، الکویت کویت و اوساسونا اسپانیا بازی کرده‌است و اکنون در تیم سایپا تهران بازی می‌کند.

نکونام در سال 1377 به تیم پاس تهران پیوست و با بازی‌های درخشانش در دو فصل نخست حضورش در پاس، به تیم‌های ملی جوانان و امید ایران دعوت شد.بازی‌های درخشان نکونام در جام باشگاه‌های آسیا در سال 2005، در زمان حضورش در پاس، باعث شد تا باشگاه کایزرس‌لاترن آلمان به او پیشنهاد بدهد، اما با مخالفت مصطفی دنیزلی سرمربی وقت پاس، این انتقال منتفی شد، تا اینکه پس از بازی در جام جهانی 2006، از میان 3 تیم کایزرس‌لاترن و هرتابرلین آلمان و اوساسونا اسپانیا، اوساسونا را برگزید.
نکونام اولین بازیکن ایرانی است که در لالیگا بازی کرده است. او در نخستین فصل حضور در لالیگا، به بازیکن ثابت تیمش تبدیل شد و توانست با گل طلایی که در جام یوفا مقابل بوردو فرانسه زد، به بازیکنی محبوب در تیمش بدل شود.

 

نکونام در 22 دی سال 1379 و درحالی که تنها 19 سال و 31 روز سن داشت، برای نخستین بار پیراهن تیم ملی ایران را در دیدار دوستانه برابر اکوادور برتن کرد و در سال 1387 بعد از مهدی مهدوی کیا کاپیتان دوم تیم ملی فوتبال ایران به حساب می‌آمد. همچنین جواد نکونام با 151 بازی ملی صاحب بیشترین بازی در تاریخ فوتبال ملی ماست.
کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران پس از خداحافظی وی از بازی های ملی گفت:
نکونام بهترین کاپیتان دوران مربیگری من بود، حتی بالاتر از بازیکنانی مانند دونادونی، رائول، کین و رونالدو.

0%